Spotkanie wigilijne w Lublinie

16 grudnia 2017 roku na stołówce Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego po raz kolejny do wspólnego- wigilijnego stołu zasiedli samotni seniorzy ze Stowarzyszenia ,,mali bracia Ubogich”.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 13. Urszula Kępczyk jako koordynatorka Stowarzyszenia z wielką radością powitała wszystkie starsze osoby, wolontariuszy i przybyłych gości. Następnie Bracia Mniejsi Kapucyni poprowadzili wspólną modlitwę i złożyli świąteczne życzenia. 

MaliBraciaUbogich wigilia Lublin 1079

Kolejnym etapem spotkania było wspólne dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń wśród uczestników wigilii. Był to jeden z najpiękniejszych momentów tego dnia. Kiedy seniorzy łamali się symbolem miłości i pokoju można było zauważyć łzy wzruszenia i radości. Niezwykle piękne życzenia, prosto z serca kierowali także do wolontariuszy doceniając ich młodzieńczy zapał i pomoc. Takie chwile pokazują właśnie siłę i magię świąt, szczególnie wśród osób starszych.

MaliBraciaUbogich wigilia Lublin 1028

Wielu seniorów poczuło bliskość, ciepło ale też taką rodzinną atmosferę, o której na co dzień już dawno zapomnieli

Następnie wszyscy zasiedli do wspólnego posiłku. Na stołach wśród ,,świątecznych” pyszności można było zauważyć piękne ozdoby i dekoracje, które zostały wykonane podczas jednego ze spotkań w Stowarzyszeniu. Osoby starsze jedząc pyszny barszcz z uszkami, rybę czy makowca wspominały o tradycjach świątecznych. Wielu osobom przypomniało się dzieciństwo i wigilia spędzana w rodzinnym domu. Uroczysty poczęstunek był też okazją do wspólnego kolędowania z Braćmi Kapucynami.

Pod koniec spotkania wszyscy seniorzy otrzymali prezenty, wręczone przez wolontariuszy . To była ogromna radość. Na twarzach podopiecznych można było zauważyć wielkie poruszenie. Większość z nich od dawna nie dostało żadnego podarunku od bliskich. Dzięki upominkom seniorzy poczuli się ważni i docenieni.

MaliBraciaUbogich wigilia Lublin 1022

Wspólna wigilia była przepełniona rodzinnym ciepłem, miłością i wzajemnym poszanowaniem. Na koniec spotkania wolontariuszka Kinga Kruk, rozdała własnoręcznie upieczone babeczki- specjalnie na tą okazję. Wszystkim zgromadzonym osobom bardzo smakowały!

 Dzisiejszy dzień na długo pozostanie w pamięci seniorów, wolontariuszy i wszystkich zebranych gości. Wigilia to najpiękniejszy czas w ciągu całego roku. To czas kiedy możemy obdarować drugiego człowieka dobrocią, radością ale i samą obecnością rozświetlić mroki jego życia. Dzisiaj mogliśmy tego doświadczyć i przekonaliśmy się jaką to ma moc.

Jezus w te święta rodzi się ubogi w żłobku ale jaśnieje miłością i pokojem. My także jako mali bracia Ubogich- wolontariusze, mogliśmy ofiarować siebie ubogim, samotnym i starszym osobom. Dzięki temu ich serca zajaśniały miłością, radością i pokojem.

Relacja wolontariuszki Eweliny Beń